Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
106 postów 11 komentarzy

Instytut Misesa

Instytut Misesa - Instytut Ludwiga von Misesa jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej.

Moje komentarze

 • @max99 17:52:09
  A czy może Pan uściślić poniższe fragmenty i podać argumenty na ich poparcie:

  "powoduje jednocześnie u konsumentów zwiększony wybór" - rozumiem, ze twierdzi Pan, ze wybor powinien byc ograniczony? Ale wtedy do jakiej ilosci? I kto mialby podjac decyzje odnosnie tego?

  " łącznie z mitem czystej i idealnie racjonalnej alokacji wolnorynkowej, " - racjonalnej, w jakim sensie?

  "Już M. Kalecki wykazał, że zyski są odwrotnie proporcjonalne do wynagrodzeń" - to, ze Kalecki tak twierdził wcale nie oznacza, że jest to prawda. Jednym slowem chodzi Panu o to, ze jezeli zyski rosna, to wynagrodzenia maleja? Proszę podać wiec argument, najlepiej empiryczny...
  Co dalej z kryzysem? - Polska
 • @Ultima Thule 10:48:54
  Witam Pana,

  Jezeli chodzi o edycje tresci, to postaramy sie to poprawic.

  Prosze jednak zauwazyc, ze wiekszosc tekstow umieszczanych na tym blogu jest tlumaczen artykulow roznych autorow z kregow wolnosciowych z calego swiata. W zwiazku z tym ingerencja zarowno w tresc (dlugosc) jak i w strukture (akapity) nie jest mozliwa.

  Bedziemy jednak starali sie publikowac tutaj jak najkrotsze teksty.
  Problemy związane z austriacką teorią cyklu gospodarczego
 • @Marek Kajdas 14:14:23
  Chciałbym jedynie zauważyć, że postulat "standardu złota" nie dotyczy dosłownego wprowadzenia złota jako waluty. Chodzi przede wszystkim o system, w którym stała byłaby podaż pieniądza i niemożliwy byłby ich wesoły dodruk na prawo i lewo. "Kruszec" może być dowolny, byleby spełniał podstawowe cechy dobrego pieniądza.
  Standard złota nie umiera nigdy
 • @max99 13:12:37
  I właśnie z tego między innymi powodu głównym celem naszego instytutu jest edukacja ekonomiczna społeczeństwa. Tak żeby ludzie rozumieli, czym jest pieniądz i skąd się bierze, a nie traktowali go jak bóstwo samo w sobie. Jeżeli uświadomią sobie, że pieniądz jest wyłącznie wyrazem tego, jak bardzo pomogli innym i jak pożyteczna była ich praca, bardzo prawdopodobne, że opisywane przez Pana sytuacje nie będą miały miejsca.

  Przy okazji chciałbym przypomnieć o najnowszej akcji Instytutu Misesa: "Sprzątamy ekonomiczne mity" przy okazji wydania ksiązki Henry'ego Hazlitta. Serdecznie zapraszamy: http://mises.pl/projekty/sprzatamy-ekonomiczne-mity/
  Jak wytłumaczyć popularność metamfetaminy?
 • @Flaku 12:43:30
  Wpisy, które tu publikujemy dotyczą szeroko pojętych kwestii związanych z wolnością gospodarczą, libertarianizmem itp. Mają przede wszystkim pokazywać i propagować inną perspektywę patrzenia na rzeczywistość społeczno-polityczną i zachęcać do dyskusji. Bardzo mile widziane są (merytoryczne) opinie, przeciwne to tez artykułów. W ramach szkoły austriackiej również występują pewne różnice w poglądach i dzięki temu może się rozwijać.
  Jeżeli ostatnio na tym blogu pojawiło się więcej artykułów ze skłonnościami czysto anarchistycznymi, nie jest to wynikiem takiej tendencji w Instytucie Misesa, a raczej subiektywnego zaplanowania treści. Zapewniam, że w najbliższym czasie ukażą się wpisy dotyczące kwestii ekonomicznych.
  10 argumentów przeciwko zniesieniu niewolnictwa
 • @uwagi
  Chciałbym tylko zauważyć, że autor powyższego artykułu nie uważa, iż związki zawodowe nie są potrzebne. Mówi tylko, że obecny status związków w społeczeństwie jest szkodliwy, ponieważ jako pewna grupa społeczna mają więcej praw i przywilejów niż inni. Nikt nie powinien zabraniać się zrzeszać, patologie zaczynają występować dopiero, gdy te zrzeszenia wywalczają sobie dodatkowe, ustawowe przywileje.
  (gdybym ja zdemolował miasto, poszedłbym do więzienia, a związkowcy dostają za to jeszcze 'pochwały' w postaci przychylnego prawa).
  Do bardziej aktywnej dyskusji zapraszamy również na mises.pl.
  Jak doprowadzić kraj do bankructwa
 • @LosHelios 12:13:55
  Instytut nie jest intelektualnym "kolektywem" czy "monolitem", więc mogę zaprezentować Panu swój pogląd. A według mnie ciągły i niepohamowany rozwój administracji państwa (związany chociażby z prawnym jej regulowaniem) wynika z jej charakteru, istoty. Ona musi się wciąż rozrastać. Stąd trzecia droga byłaby równie dobra, co dwie poprzednie. Ale to tylko moja opinia:)
  Pozdrawiam!
  Jakub Lewandowski
  Dlaczego cięcia są tak trudne?
 • @LosHelios 11:38:20
  Omawiane w artykule nadużycia władzy ze strony grup interesów, związane z zarządzaniem własnością publiczną (cokolwiek miałoby to znaczyć), nie prowadzą autora do wniosku, aby ograniczać demokrację. To nie jest teza tego artykułu jeśli mogę się posprzeczać:)
  Dlaczego cięcia są tak trudne?
 • @LosHelios 11:17:16
  A szkoda, bo dalej jest bardzo ciekawie. Tekst ukazał się pierwotnie w 2010 roku, lecz teza postawiona w artykule jest cały czas aktualna.
  Dlaczego cięcia są tak trudne?
 • @marosław 13:10:43
  Teksty, które zamieszczamy nie są najwyższą objawioną prawdą. Bywają teksty lepsze i gorsze. Ten jest o tyle ciekawy, że skłania do spojrzenia na sprawę w nieco inny sposób. I z taką motywacją był chyba pisany. Tak sądzę. A krytyki nigdy za wiele :)
  Psychologia ewolucyjna a uprzedzenia antyrynkowe
 • @Jerzy Wawro 01:28:53
  Było jeszcze coś o śmiesznym kolesiu i proste "Wawro jest głupi" (notka niejakiego "cezara"), ale ktoś skasował. Szkoda.

  Zdecydowałem się skasować, bo to już nie była w jakikolwiek sposób merytoryczna wypowiedź. Ale dobrze, że zwrócił Pan na to uwagę :)
  Zielone światło dla legalizacji narkotyków

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930