Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
106 postów 11 komentarzy

Instytut Misesa

Instytut Misesa - Instytut Ludwiga von Misesa jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej.

Moje komentarze

 • @max99 17:52:09
  A czy może Pan uściślić poniższe fragmenty i podać argumenty na ich poparcie:

  "powoduje jednocześnie u konsumentów zwiększony wybór" - rozumiem, ze twierdzi Pan, ze wybor powinien byc ograniczony? Ale wtedy do jakiej ilosci? I kto mialby podjac decyzje odnosnie tego?

  " łącznie z mitem czystej i idealnie racjonalnej alokacji wolnorynkowej, " - racjonalnej, w jakim sensie?

  "Już M. Kalecki wykazał, że zyski są odwrotnie proporcjonalne do wynagrodzeń" - to, ze Kalecki tak twierdził wcale nie oznacza, że jest to prawda. Jednym slowem chodzi Panu o to, ze jezeli zyski rosna, to wynagrodzenia maleja? Proszę podać wiec argument, najlepiej empiryczny...
  Co dalej z kryzysem? - Polska
 • @Ultima Thule 10:48:54
  Witam Pana,

  Jezeli chodzi o edycje tresci, to postaramy sie to poprawic.

  Prosze jednak zauwazyc, ze wiekszosc tekstow umieszczanych na tym blogu jest tlumaczen artykulow roznych autorow z kregow wolnosciowych z calego swiata. W zwiazku z tym ingerencja zarowno w tresc (dlugosc) jak i w strukture (akapity) nie jest mozliwa.

  Bedziemy jednak starali sie publikowac tutaj jak najkrotsze teksty.
  Problemy związane z austriacką teorią cyklu gospodarczego
 • @Marek Kajdas 14:14:23
  Chciałbym jedynie zauważyć, że postulat "standardu złota" nie dotyczy dosłownego wprowadzenia złota jako waluty. Chodzi przede wszystkim o system, w którym stała byłaby podaż pieniądza i niemożliwy byłby ich wesoły dodruk na prawo i lewo. "Kruszec" może być dowolny, byleby spełniał podstawowe cechy dobrego pieniądza.
  Standard złota nie umiera nigdy
 • @max99 13:12:37
  I właśnie z tego między innymi powodu głównym celem naszego instytutu jest edukacja ekonomiczna społeczeństwa. Tak żeby ludzie rozumieli, czym jest pieniądz i skąd się bierze, a nie traktowali go jak bóstwo samo w sobie. Jeżeli uświadomią sobie, że pieniądz jest wyłącznie wyrazem tego, jak bardzo pomogli innym i jak pożyteczna była ich praca, bardzo prawdopodobne, że opisywane przez Pana sytuacje nie będą miały miejsca.

  Przy okazji chciałbym przypomnieć o najnowszej akcji Instytutu Misesa: "Sprzątamy ekonomiczne mity" przy okazji wydania ksiązki Henry'ego Hazlitta. Serdecznie zapraszamy: http://mises.pl/projekty/sprzatamy-ekonomiczne-mity/
  Jak wytłumaczyć popularność metamfetaminy?
 • @Flaku 12:43:30
  Wpisy, które tu publikujemy dotyczą szeroko pojętych kwestii związanych z wolnością gospodarczą, libertarianizmem itp. Mają przede wszystkim pokazywać i propagować inną perspektywę patrzenia na rzeczywistość społeczno-polityczną i zachęcać do dyskusji. Bardzo mile widziane są (merytoryczne) opinie, przeciwne to tez artykułów. W ramach szkoły austriackiej również występują pewne różnice w poglądach i dzięki temu może się rozwijać.
  Jeżeli ostatnio na tym blogu pojawiło się więcej artykułów ze skłonnościami czysto anarchistycznymi, nie jest to wynikiem takiej tendencji w Instytucie Misesa, a raczej subiektywnego zaplanowania treści. Zapewniam, że w najbliższym czasie ukażą się wpisy dotyczące kwestii ekonomicznych.
  10 argumentów przeciwko zniesieniu niewolnictwa
 • @uwagi
  Chciałbym tylko zauważyć, że autor powyższego artykułu nie uważa, iż związki zawodowe nie są potrzebne. Mówi tylko, że obecny status związków w społeczeństwie jest szkodliwy, ponieważ jako pewna grupa społeczna mają więcej praw i przywilejów niż inni. Nikt nie powinien zabraniać się zrzeszać, patologie zaczynają występować dopiero, gdy te zrzeszenia wywalczają sobie dodatkowe, ustawowe przywileje.
  (gdybym ja zdemolował miasto, poszedłbym do więzienia, a związkowcy dostają za to jeszcze 'pochwały' w postaci przychylnego prawa).
  Do bardziej aktywnej dyskusji zapraszamy również na mises.pl.
  Jak doprowadzić kraj do bankructwa
 • @LosHelios 12:13:55
  Instytut nie jest intelektualnym "kolektywem" czy "monolitem", więc mogę zaprezentować Panu swój pogląd. A według mnie ciągły i niepohamowany rozwój administracji państwa (związany chociażby z prawnym jej regulowaniem) wynika z jej charakteru, istoty. Ona musi się wciąż rozrastać. Stąd trzecia droga byłaby równie dobra, co dwie poprzednie. Ale to tylko moja opinia:)
  Pozdrawiam!
  Jakub Lewandowski
  Dlaczego cięcia są tak trudne?
 • @LosHelios 11:38:20
  Omawiane w artykule nadużycia władzy ze strony grup interesów, związane z zarządzaniem własnością publiczną (cokolwiek miałoby to znaczyć), nie prowadzą autora do wniosku, aby ograniczać demokrację. To nie jest teza tego artykułu jeśli mogę się posprzeczać:)
  Dlaczego cięcia są tak trudne?
 • @LosHelios 11:17:16
  A szkoda, bo dalej jest bardzo ciekawie. Tekst ukazał się pierwotnie w 2010 roku, lecz teza postawiona w artykule jest cały czas aktualna.
  Dlaczego cięcia są tak trudne?
 • @marosław 13:10:43
  Teksty, które zamieszczamy nie są najwyższą objawioną prawdą. Bywają teksty lepsze i gorsze. Ten jest o tyle ciekawy, że skłania do spojrzenia na sprawę w nieco inny sposób. I z taką motywacją był chyba pisany. Tak sądzę. A krytyki nigdy za wiele :)
  Psychologia ewolucyjna a uprzedzenia antyrynkowe
 • @Jerzy Wawro 01:28:53
  Było jeszcze coś o śmiesznym kolesiu i proste "Wawro jest głupi" (notka niejakiego "cezara"), ale ktoś skasował. Szkoda.

  Zdecydowałem się skasować, bo to już nie była w jakikolwiek sposób merytoryczna wypowiedź. Ale dobrze, że zwrócił Pan na to uwagę :)
  Zielone światło dla legalizacji narkotyków

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031